Bydlení

Vybavení a velikost klece

Jak by měla být velká ubikace pro osmáka? Čím větší, tím lepší. Minimální rozměr klece pro dva osmáky by měl být 70x45x80cm, ale já osobně doporučuji 100x50x100cm. Klec by měla být dobře vybavena, tzn. různé prolézačky, kolečko nebo talíř na běhání – velikost pro dospělého osmáka by neměla být méně jak 28 cm v průměru, pro jeho přirozený pohyb a zdravou páteř, dále větve, domečky, misky (každý osmák by měl mít svou misku, aby se předešlo hádkám), napáječku – nejlépe skleněnou co se dá umístit do klece, jesličky na seno, nádoba na písek, lana, dřevěné hračky, hamaky, různá stupátka, patra po kterých mohou běhat, šplhat, aby neměli možnost se nudit. Klec by měla mít větší dvířka, aby se dobře čistila a byl pohodlný přístup k osmáčkům. Nevhodné je plastové dno a celkově i vybavení klece z plastu, protože osmáci vše rozkoušou a při spolknutí/komzumaci plastu to pro ně může být velmi nebezpečné. Vhodné je skleněné akvárium, na které se dá původní klec. Sklo se dá dodělat u sklenáře nebo pořídit plechové. Rozteč mříží je také důležitá, neměla by být víc jak 1,5cm.

Vhodná podestýlka: Ekotek-T (můj favorit), ASAN, hobliny, kukuřičná drť‘, dřevěné peletky jsem dříve používala, ale pro jejich tlapičky se mi zdají hodně tvrdé. Osmák potřebuje k čištění své srsti písečnou koupel. Nejlepší je sepiolit – má vysokou odmašťovací schopnost. Super jsou papírové kapesníky, roury od koberců – průměr by měl být alespoň 10 cm. Větve musí být z ovocných stromů, bříza, vrba.

Doporučené všechny dřeviny na stránkách: https://www.kralici.cz/osmaci/pages.asp?f=krmeni

Ideální pro osmáčky je, když se můžou proběhnout po místnosti, která je zabezpečena, aby se osmáčkům nic nestalo. Já je pouštím v kuchyni 5x5m, kde jim s dcerou uděláme opičí dráhu, nemůžou nikam vlézt.
Tuto klec můžu jen doporučit, u mě TOP, je průchozí:
https://www.bitiba.cz/shop/ostatni_zvirata/mala_zvirata/klece_ohradky/pro_potkany/1258517