O osmácích

Charakteristika osmáka

Osmák degu (Octodon Degus), přezdívaný také chilská veverka, je drobný hlodavec, měří okolo 15 cm bez ocásku s ocáskem až 25 cm a jeho hmotnost se v dospělosti pohybuje v rozmezí 180 – 300 g. Osmák potřebuje ke svému životu hlavně kamarády, samota je pro něj hodně stresující, a velkou vybavenou klec. Je inteligentní, živý a sociální, proto je vhodný jako domácí mazlíček. Osmák je hlavně denní zvířátko, což je velkou výhodou oproti jiným hlodavcům. Můžete se mu naplno věnovat. Neměl by být sám, osmák degu pochází z Chile, kde žije ve velkých rodinných skupinách. Ve volné přírodě se dožívá okolo 2 let, protože má velké množství predátorů, v zajetí se v průměru dožívá 6 let, ale jsou případy, kdy se dožil i 10 let.

Víte, co je pro osmáka škodlivé?

Osmácí netrpí nemocemi přenosnými na člověka oproti jiným zvířatům, jen jedna nemoc ho trápí, a to je cukrovka. Z toho důvodu se mu nesmí dávat žádné ovoce, vysokoenergetická a na cukry bohatá strava (např. piškoty – mnoho chovatelů tím krmí např. křečky) – za mě velmi nevhodné pro jakékoli zvíře. Obecně, co jí člověk, zvíře by nemělo.

Páření

Vhodná doba pro samičky je od 6 měsíce, dříve je to pro ni i pro mládě, životu ohrožující, i přesto, že je plodná už od 6 týdne života. První miminka by měla mít nejpozději do 15 měsíce, po této době je velké riziko, že mládě uvízne v pánvi a matka i mládě umře. Plodnost končí okolo 4,5 roku. Doba březosti je cca 90 dní (87–93). Hmotnost mláďat pro odstavení je 70g a více. Mláďata jsou v 6.–8. týdnu připravené opustit matku. Samci jsou plodní cca od 3.měsíce po celý život.

Pohlavní orgány:
Samička – řitní otvor se nachází několik milimetrů pod hrbolkem, kde ústí močová trubice.
Sameček – Penis se ukrývá v podstatě větším hrbolku. Je vzdálen od řitního otvoru asi jeden centimetr a mezi oběma otvory se táhne kožní záhyb.
Novorozenci – Penis a konečník jsou u samečků od sebe dál než samiček. U těch se hrbolek a řitní otvor nachází těsně vedle sebe.
Tento rozdíl není tak velký a pokud nemáte s rozpoznáním pohlaví praxi, asi to nepoznáte.