Strava

Jídelníček

Základem je kvalitní luční seno. Většinu sena zkonzumují nebo rozcupují na malé kousky. Ani v létě, kde je všude dost trávy, bychom neměli na seno zapomínat, v seně je totiž obsaženo velké množství vlákniny, podáváním sena se vyhneme zažívacím obtížím.

Voda je nezbytnou součástí jídelníčku, vždy musí být čerstvá, nesmí být studená.
Na jaře a v létě podáváme osmákům čerstvou trávu, listy a květy pampelišky, sedmikrásky, fialky a další zelené rostliny. Čerstvé rostliny dáváme v malém množství, aby si na ně osmáci zvykli, při velkém množství můžou vyvolat průjem.

POZOR – ZELENÉ KRMIVO SE NESMÍ NIKDY ZAPAŘIT

Doma můžeme pěstovat i různé bylinky v truhlíku nebo na zahrádce. Máme je pak čerstvé po celý rok. 

OVOCE NIKDY NEPODÁVÁME – OBSAHUJE CUKR A OSMÁK NEUMÍ CUKR ZPRACOVAT (riziko cukrovky)

Zelenina – o čerstvou zeleninu moc osmáci nestojí, mají rádi spíše sušenou. Zeleninu bychom měli doplňovat osmákům po celý rok. Když už podáváme čerstvou, tak v malém množství, pozor na nezkonzumovanou zeleninu, aby nezůstala někde v kleci a nehnil, aby při případné konzumaci nezpůsobila zažívací problémy. Sušená zelenina zažívací problémy nezpůsobí. Je to zdroj vitamínů a minerálů, pokrývá i částečnou potřebu vody osmáků. Vhodná zelenina: celer, petržel, mrkev, kedlubna, květák, brokolice, paprika, okurek, různé saláty, červená řepa.

POZOR NA BRAMBORY, JSOU JEDOVATÉ

Větve – Osmákům je třeba dopřát větvičky různých ovocných a nejedovatých stromů. Větvičky dáváme s kůrou i s listím, osmáci z nich získávají důležité živiny a obrušují si o ně zuby. Na jaře podáváme větve i s pupeny, je to pro ně další zdroj čerstvých vitamínů. Vhodné dřeviny – ovocné stromy (jabloň je TOP, hrušeň, třešeň…), bříza, vrba, lípa, topol, olše.

Vhodné a nevhodné potraviny jsou na: https://www.kralici.cz/osmaci/pages.asp?f=krmeni
Směsky – pokud kupujeme směsku ve zverimexu, která je určená pro osmáky, zkontrolujeme složení, často obsahují sušené ovoce, svatojánský chlebíček, který osmáci nesmí. Směsky by měly být jako doplněk stravy max 10 % jídelníčku. Pro mladé osmáky do jednoho roku, březí samičky, nemocné a staré osmáky, bychom měli podíl směsky zvýšit, jelikož mají zvýšenou potřebu energie.

Doporučené směsky:
https://www.osmakferda-shop.cz/

  • Krmná směs Osmák Ferda
  • JR Farm Osmák speciál
  • JR Farm Osmák Feast
  • JR Farm Činčila a Osmák Grainless Health Complete
  • JR Farm Činčila a Osmák Grainless Health Mix
  • JR Farm Činčila Grainless Complete
  • JR Farm Činčila Speciál

Pamlsky – mají obsahovat max 5 % jídelníčku, vhodné pamlsky jsou sušená zelenina (mrkev, červená řepa, červená paprika, celer…) ovesné vločky, hrochové vločky, slunečnicová semínka se slupkou, klasy obilovin
Ořechy podávat max 1 za měsíc, a to ve skořápce, zabaví se a obrušují si zuby. 

Osmák nesmí nic studeného, to znamená nic z lednice.